- 0 +
e-zlecenia
dla kontrahentów
zaloguj się
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA >> Szpital >> Promocja i edukacja zdrowotna >> Akcje i programy profilaktyczne
Akcje i programy profilaktyczne

Światowy Dzień Zdrowia

7 kwietnia  niemal we wszystkich krajach świata obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Ma to na celu zwrócenie uwagi na wybrane problemy związane ze zdrowiem publicznym. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia przebiegły pod hasłem „Starzenie się i zdrowie".

W dniu 12 kwietnia 2012 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Zdrowia w sali konferencyjnej odbyło się spotkanie edukacyjno-integracyjne. Uczestnikami spotkania byli: pracownicy szpitala, pacjenci oddziałów szpitalnych, poradni specjalistycznych oraz ich rodziny, opiekunowie, pensjonariusze Domu Opieki Społecznej „Dom nad stawami" oraz inne osoby zainteresowane omawianymi zagadnieniami. Tematem przewodnim było tworzenie warunków dla zdrowia i aktywnego życia osób starszych oraz zmniejszenie występowania niepełnosprawności, chorób przewlekłych i przedwczesnych zgonów w populacji osób powyżej 60 roku życia, a także zwiększenie liczby lat wolnych od niepełnosprawności.
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na przestrzeni 2000 -2050 roku populacja ludzi w wieku 60 lat i powyżej, zwiększy się z 600 milionów do ok. 2 miliardów. Problem starzejących się społeczeństw dotyka wszystkie kraje, ale najbardziej jest widoczny w państwach słabo rozwiniętych - tam liczba ludzi starszych wzrośnie z 400 milionów w 2000 r., do 1,7 miliarda w 2050 roku. W związku z powyższym zachowanie dobrego zdrowia w przypadku ludzi starszych jest niezwykle ważne, jeśli chcą pozostać niezależni i aktywni wśród i swoich rodzin i społeczności
Spotkanie rozpoczęło się wykładem dr. n. med. Jolanty Golach, która przedstawiła zalecenia edukacyjne w zakresie czynników ryzyka i profilaktyki udaru mózgu. W szczególny sposób zwróciła uwagę na modyfikowalne czynniki ryzyka udaru mózgu i elementy samoobserwacji i samokontroli.
Kolejnym aspektem poruszonym podczas spotkania był wykład Michała Sulińskiego, psychologa, który przedstawił uczestnikom spotkania zagadnienia związane z celebracją jesieni życia w aspekcie psychicznym. Jesień życia to pod pewnymi względami złote lata, to czas wolny od stresu i obowiązków zawodowych. Co więcej, tacy ludzie mogą nie koncentrować się wyłącznie na samych sobie i znajdować radość w chętnym wspieraniu potrzebujących. Inną zaletą podeszłego wieku jest mądrość i doświadczenie, które nabywa się właśnie z upływem lat w związku z tym każdy okres życia może być ciekawy i treściwy. Dlatego już w młodym wieku warto zastanowić się czy nie warto czegoś zmienić w swych zapatrywaniach na starość albo w traktowaniu osób starszych?
Uzupełnieniem powyższych wykładów była prezentacja środków pomocniczych w nietrzymaniu moczu przez Marka Mazura, przedstawiciela firmy Pofam -Poznań.
Podczas spotkania uczestnicy mogli w punkcie edukacyjnym wykonać bezpłatny pomiar ciśnienia tętniczego krwi, BMI, pomiar poziomu cukru we krwi z równoczesną interpretacją pomiarów i badań.
Ponadto pielęgniarki Zespołu Promocji i Edukacji Zdrowotnej oraz Przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej OMEGA udzielały wskazówek dotyczących prozdrowotnego trybu życia i edukowały uczestników z wykorzystaniem przygotowanych broszur, ulotek w zakresie utrzymania właściwej masy ciała, kontrolnych pomiarów ciśnienia tętniczego i zasad racjonalnego odżywiania. Spotkanie zakończyło się wspólną wymianą doświadczeń i spostrzeżeń w kontekście utrzymania zdrowia do późnej starości.

 

P4110270.JPG P4110273.JPG P4110297.JPG

Program RegionalnyMazowszeUnia EuropejskaWydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Program RegionalnyMazowszeUnia Europejska
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Projekt i realizacja: 2BITS