- 0 +
e-zlecenia
dla kontrahentów
zaloguj się
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA >> Szpital >> Konferencje i szkolenia
Konferencje i szkolenia

Konferencja szkoleniowa „Leczenie ran przewlekłych w środowisku wilgotnym".

W dniu 10 lutego 2012r w sali konferencyjnej „Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach" Spółka z o. o. odbyła sie konferencja szkoleniowa na temat: „Leczenie ran przewlekłych w środowisku wilgotnym". Konferencja zorganizowana została przez szpital we współpracy z Toruńskimi Zakładami Materiałów Opatrunkowych S.A. i Stowarzyszeniem „Dom pod Słońcem". Głównym celem konferencji było zapoznanie uczestników z zagadnieniami z zakresu profilaktyki oraz nowoczesnych metod leczenia ran przewlekłych opatrunkami specjalistycznymi.
W konferencji wzięło udział 104 pielęgniarki, byli to głównie pracownicy „Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach" Spółka z o.o oraz pielęgniarki ze szpitali ościennych z  Radzynia Podlaskiego, Łukowa, Białej Podlaskiej, Łosic, Mińska Mazowieckiego i Warszawy.
Konferencję rozpoczęła Pani Anna Garucka, Dyrektor ds. Pielęgniarstwa i Organizacji Opieki „Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach" Spółka z o. o, która powitała uczestników oraz przedstawiła krótkie wprowadzenie do tematu.
Pierwszy wykład wygłosiła Pani Elżbieta Szwałkiewicz, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Przewlekle Chorych i Niepełnosprawnych. Zagadnienia poruszane przez Panią Konsultant dotyczyły omówienia działań mających na celu podniesienie jakości podstawowej pielęgnacji, która jest niezbędnym działaniem towarzyszącym świadczeniom zdrowotnym realizowanym na rzecz pacjenta. Szczególną uwagę zwrócono na profilaktykę skutków unieruchomienia i zaniedbań pielęgnacyjnych jakimi są odleżyny oraz odpowiedzialność zawodową pielęgniarek w tym zakresie. Priorytety dotyczyły monitorowania jakości opieki poprzez standardy pielęgnowania m.in. Standard profilaktyki i leczenia odleżyn przyjęty uchwałą II Krajowego Zjazdu Pielęgniarek i Położnych w 1995r, pielęgnacji kompensacyjnej oraz zapewnienia indywidualnej i ciągłej opieki poprzez metodę pracy pielęgniarki jaką jest proces pielęgnowania. Podczas wykładu zwrócono uwagę na „powszechność" występowania odleżyn jako zjawiska towarzyszącego opiece nad pacjentem, które są wynikiem błędów w sztuce pielęgnowania wynikających najczęściej z braku wiedzy pielęgniarek i warunków organizacyjnych. Stwierdzenie to wywołało wymianę głosów, wzburzenie wśród części uczestników konferencji i było przedmiotem dyskusji z prelegentem.
Ponadto w trakcie wykładu przypomniano podstawowe zasady profilaktyki przeciwodleżynowej oraz zwrócono uwagę na prawidłowe interpretowanie terminologii z tego zakresu. Przedstawiono definicję opieki długoterminowej ustaloną przez Zespół ds. Opieki Długoterminowej. Ważną informacją było również omówienie skali ICF- Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia. Zwrócono także uwagę na problemy etyczne jak: przedmiotowe traktowanie osób objętych opieką i powszechne stosowanie przymusu bezpośredniego.
Kolejnym prelegentem był Pan Michał Żebrowski, Przedstawiciel Medyczny TZMO S.A., który zaprezentował zagadnienia dotyczące pielęgnacji skóry pacjenta z użyciem środków pielęgnacyjnych linii Seni Care.
Postępowanie dotyczące leczenia ran przewlekłych w środowisku wilgotnym przedstawiła Pani Joanna Szwedo z Domowego Centrum Caritas w Olsztynie. Zakres tematyczny prezentacji obejmował: wytyczne i rekomendacje dotyczące postępowania z ranami przewlekłymi jak: odleżyny, zespół stopy cukrzycowej, owrzodzenia podudzi i owrzodzenia nowotworowe, zasady doboru i zmiany opatrunków specjalistycznych, przedstawienie koncepcji opracowania łożyska rany -TIME. Wilgotne środowisko sprzyja optymalnemu gojeniu się ran na wszystkich etapach, takie warunki mogą zapewnić specjalistyczne opatrunki dobierane w zależności od rodzaju rany i fazy gojenia. Dzięki ich zastosowaniu można przyspieszyć proces gojenia rany, minimalizować ból pacjenta oraz obniżyć koszty leczenia i opieki nad pacjentem.
Po wygłoszeniu tego wykładu po raz kolejny głos zabrał Pan Michał Żebrowski, Przedstawiciel Medyczny TZMO S.A., który zaprezentował system opatrywania ran z zastosowaniem nowoczesnych opatrunków specjalistycznych z gamy produktów proponowanych przez Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A.
Ponadto przedstawił produkty higieniczne proponowane przez firmę dla pacjentów z problemem inkontynencji(nietrzymanie moczu i/lub stolca). Dodatkowo przedstawiono ekspozycję z produktami firmy oraz można było uzyskać bardziej szczegółowe informacje na temat proponowanych opatrunków i środków higienicznych od przedstawiciela firmy.
Ostatnią prezentację dotyczącą zakażeń ran przewlekłych przedstawiła dr Marta Kania - Pudło z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Przedstawione zagadnienia obejmowały informacje dotyczące czynników etiologicznych zakażeń ran przewlekłych, symptomatologii klinicznej, diagnostyki, higieny rany zakażonej oraz metod zapobiegania zakażeniom.
W trakcie konferencji panowała rzeczowa, pełna naukowego podejścia i merytoryczności atmosfera, którą zapewnili prelegenci z grona profesjonalistów opieki długoterminowej i praktyków działających w sektorze ochrony zdrowia.
P2090115.JPG P2090118.JPG P2090130.JPG
 
Program RegionalnyMazowszeUnia EuropejskaWydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Program RegionalnyMazowszeUnia Europejska
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Projekt i realizacja: 2BITS