- 0 +
e-zlecenia
dla kontrahentów
zaloguj się
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA >> Szpital >> Konferencje i szkolenia
Konferencje i szkolenia

Seminarium "Profilaktyka i leczenie odleżyn"

W dniu 05.11.2012r. w  naszej placówce odbyło się seminarium pt. „Profilaktyka i leczenie odleżyn". Seminarium było wspólną inicjatywą Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Sp. z o. o. i firmy Empireum eksperta w pozycjonowaniu pacjenta i profilaktyce odleżyn. Spotkanie zgromadziło blisko 100 pielęgniarek i położnych z wielu szpitali i placówek medycznych  m. i.n: z  Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego, Mińska Mazowieckiego, Łosic, Garwolina, Międzyrzeca Podlaskiego, Łomży, Siemiatycz, Bielska Podlaskiego, Hajnówki. Celem szkolenia było upowszechnienie wiedzy i działań profilaktycznych a tym samym zwiększenie świadomości personelu medycznego w tematyce zapobiegania i leczenia odleżyn.
Szkolenie rozpoczęła Pani Anna Garucka, Dyrektor ds. pielęgniarstwa i organizacji opieki, która przywitała wszystkich uczestników spotkania i zachęciła do aktywnego udziału w seminarium.    Następnie Pani Agnieszka Dopieralska partner firmy Empireum wprowadziła uczestników w program szkolenia i przedstawiła pracowników firmy i jej główne strategie działania.
Tematyka seminarium obejmowała: historię problemu odleżyn, przyczyny występowania odleżyn, ocenę ryzyka, odżywianie, zapobieganie, leczenie, prawidłowe stosowanie i dobór produktów obniżających ciśnienie oraz prezentację nowości na polskim rynku: materac zmiennociśnieniowy dla pacjentów onkologicznych o dodatkowych właściwościach łagodzących ból i system materacy statycznych.
Głównym wykładowcą szkolenia był Torn Bognø ekspert z Norwegii jeden z założycieli Europejskiej Grupy Doradczej ds. Odleżyn, który podzielił się wieloletnim doświadczeniem w obszarze problematyki odleżyn zdobytym w Norwegii i Europie. Seminarium prowadzone było w języku angielskim w postaci wykładu połączonego z dyskusją, który był na bieżąco tłumaczony przez Piotra Dopieralskiego - prezesa firmy Empireum. Na uwagę zasługuję kilka przedstawionych faktów i konkluzji, które przedstawił główny prelegent Torn Bognø .
Otóż w ostatnich latach w Europie obserwuje się niespodziewany wzrost występowania odleżyn. W 2011r. wskaźnik hospitalizowanych pacjentów dotkniętych odleżynami w Europie kształtował się na poziomie 17-27% , a wskaźnik pensjonariuszy dotkniętych odleżynami w domach opieki społecznej był na poziomie 8,3%- 24,25% . W takim razie jaki jest powód narastającej fali powstawania odleżyn? Szukając odpowiedzi na postawione pytanie wykładowcy nie można pominąć podstawowej przyczyny powstawania odleżyn, którą można przedstawić prostym równaniem: ucisk + czas = odleżyna. Z dotychczasowych doniesień wiemy iż 95% przypadków odleżyn spowodowanych jest brakiem właściwych działań profilaktycznych, a tylko 5% powstałych odleżyn ma podłoże medyczne w związku z tym wielu odleżyn można byłoby zapobiec.
Według T. Bognø kluczem do obniżenia liczby nowopowstałych  odleżyn jest prawidłowo używana skala oceny ryzyka odleżyn, redukcja ucisku, właściwa pielęgnacja,  odżywianie, oraz systematyczna  zmiana pozycji ułożeniowej. Żadne środki łagodzenia ucisku nie zastąpią ruchu, czyli zmiany pozycji. Najbezpieczniejszym sposobem zapobiegania odleżynom jest stosowanie środków łagodzenia ucisku w połączeniu ze zmianą pozycji ciała chorego. Dla pacjentów unieruchomionych w łóżku należy zastosować procedurę zmiany pozycji chorego techniką obracania z materacem, a nie na materacu w stałych odstępach czasowych. „Obracanie z materacem" polega na podkładaniu klinów pod materac na którym leży pacjent , manewr ten niweluje siły ścinania, które są odpowiedzialne w 40% za powstawanie odleżyn. Zwrócił również uwagę na aspekt ekonomiczny odleżyn, ponieważ odleżyny są również powikłaniem, które zwiększa koszt pobytu pacjenta w szpitalu i naraża jego na dodatkowe cierpienie.
Serdecznie dziękujemy za ciekawą i interesującą formułę szkolenia, która pozwoliła uczestnikom na usystematyzowanie wiedzy i poszerzenie umiejętności z zakresu profilaktyki i leczenia odleżyn.
W  nawiązaniu do przypadającego na 16.11.2012r Międzynarodowego Dnia  Walki z Odleżynami, chcielibyśmy zainicjować regionalny projekt związany z profilaktyką i leczeniem odleżyn, a tym samym  zachęcić wszystkich uczestników szkolenia do podejmowania działań mających na celu zapobieganie powstawaniu odleżyn, oraz do wymiany najlepszych praktyk z innymi ośrodkami.
PB040115.JPG PB040122.JPG PB040136.JPG PB040142.JPG PB040163.JPG PB040165.JPG
PB040174.JPG
Program RegionalnyMazowszeUnia EuropejskaWydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju regionalnego w ramach regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013
Program RegionalnyMazowszeUnia Europejska
Wydatek współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007 - 2013 oraz ze środków budżetu województwa mazowieckiego
Projekt i realizacja: 2BITS