Żywienie dojelitowe w warunkach domowych
Zwykle pacjenci sami decydują o ilości i rodzaju przyjmowanych posiłków poprzez różnie nasilony apetyt. Jest jednak grupa chorych, którzy nie mogą sami wybrać dla siebie posiłków i określić swojego łaknienia. Są to pacjenci, którzy z różnych przyczyn nie mogą połykać (nowotwory krtani, gardła lub przełyku, choroby neurologiczne – np. porażenie mózgowe, stwardnienie rozsiane, choroby neuronów ruchowych, udar lub uraz mózgu). Po zakończonym leczeniu szpitalnym, pacjenci są wypisywani do domu w stabilnym stanie zdrowia, często zaopatrzeni są w gastrostomię umożliwiającą podawanie pokarmów. Zdarza się, że wymagają oni również terapii respiratorem. Wtedy cały ciężar karmienia pacjenta spada na barki rodziny i opiekunów. Chorzy dostają zwykle przygotowywaną przez rodzinę dietę miksowaną w różnej ilości, przypadkowym składzie i jakości wynikającym z przyzwyczajeń żywieniowych panujących w rodzinie. W takich sytuacjach zasadne jest objęcie chorego programem domowego żywienia dojelitowego. W szpitalu wojewódzkim program ten prowadzi zespół leczenia żywieniowego przy oddziale chirurgii ogólnej i naczyniowej (tel. 25 64 03 520).
Kwalifikacje do leczenia żywieniowego
Kwalifikacja do wykonywania procedury odbywa się w szpitalu. Jest to zazwyczaj 3-4 dniowa hospitalizacja, w czasie której dokładnie określane jest zapotrzebowanie chorego na składniki odżywcze, uwzględniając stan aktywności fizycznej, współistniejące choroby itp. W następnej kolejności dobierany jest odpowiedni rodzaj posiłku (dieta przemysłowa) w zakresie objętości, składu i kaloryczności. Preparaty te produkowane są przez przemysł farmaceutyczny i występują w formach łatwo wchłaniających się w przewodzie pokarmowym. Podczas pobytu w szpitalu prowadzone jest szkolenie opiekunów chorego w zakresie prawidłowego sposobu podawania diety. U niektórych chorych istnieje konieczność założenia przezskórnej endoskopowej gastrostomii, która jest drogą podawania preparatów odżywczych bezpośrednio do żołądka. Dotyczy to chorych z ciężkimi zaburzeniami połykania. Odpowiednio dobrane do stanu zdrowia pacjenta diety przemysłowe, z optymalnym składem białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i pierwiastków śladowych, są bezpłatnie dostarczane do miejsca pobytu pacjenta i podawane przez przeszkolonego członka rodziny lub opiekuna. Pacjent otrzymuje także bezpłatnie wszystkie artykuły medyczne i środki opatrunkowe niezbędne do prowadzenia tej terapii. Szpital zapewnia również stały kontakt z osobami odpowiedzialnymi za leczenie oraz okresową kontrolę lekarską i badania krwi. Procedura ta może być prowadzona w domu, ale również w hospicjach (domowych i stacjonarnych) oraz w domach pomocy społecznej w Siedlcach i w okolicy do kilkudziesięciu kilometrów od Siedlec.
Właściwe odżywianie
Często taki sposób żywienia jest formą przygotowania pacjenta do operacji (np. nowotwory gardła, przełyku) i prowadzony jest przez czas określony do chwili poprawy ogólnego stanu zdrowia lub do czasu powrotu do pełnego odżywiania drogą doustną (np. urazy i udary mózgu). Niekiedy żywieni pacjenci cierpią z powodu nieuleczalnych chorób. Nie wolno dopuścić, aby stan zdrowia chorych pogorszył się dodatkowo z powodu niedożywienia, a tym bardziej, aby wyniszczenie organizmu z niedożywienia było przyczyną ich śmierci. Właściwe odżywianie jest podstawowym prawem każdego człowieka.
Zespół Leczenia Żywieniowego:
lek. med. Piotr Sienkiewicz tel. 509 593 243
mgr. piel. Katarzyna Jodełka tel. 693 930 595